Vážení zákazníci,

19. - 28.07.2024 bude prebiehať údržba systému. Objednávky cez e-shop prijaté v tomto období, môžu byť expedované s 2-3 dennom oneskorením.

Telefónne hovory nebudú vo vyššie uvedenom období prijímané, komunikácia bude obmedzene prebiehať cez e-mail.

Ďakujeme za pochopenie

Alu disky-často kladené dotazy

Pred montážou pneumatík, disk vždy vyskúšajte na obe nápravy vozidla. Disky na ktorých bola už namontovaná pneumatika NIE JE MOŽNÉ VRÁTIŤ.

Časté otázky

Nemusím dodržiavať rozmer kolies, uvedený v TP? Nemusím!

Áno. Je možné použiť aj iné veľkosti a parametre diskov , ako výrobca vozidla uvedené vo veľkom technickom preukaze ! Záruka na vozidlo tým nie je v žiadnom prípade dotknutá a nie je potrebný súhlas výrobcu vozidla. Každá prijatá objednávka je ešte raz starostlivo kontrolovaná našimi technikmi.

Zápis kolies do technického preukazu

Chcete si kúpiť alu disky iných rozmerov, než máte uvedené vo veľkom technickom preukaze odvýrobca vozidla? Záruka na vozidlo tým nie je v žiadnom prípade dotknutá a nie je potrebný súhlas výrobcu vozidla. Nový rozmeralu diskov si môžete nechať dopísať do veľkého technického preukazu s pomocou tzv. Typového listu.

Typový list

Dokument rozsahu jednej strany A4, na ktorom je uvedený konkrétny predávaný typ alu disku, továrenská značka, typ vozidla, motorizácia a rok výroby pre ktorý je určený, požadovanej veľkosti pneumatík a číslo schválenia. Musí byť potvrdený dovozcom zaregistrovaným na MDČR a predajcom.

Kedy nie je potrebné mať typový list?

Pokiaľ už máte príslušný rozmer kolesa a pneumatík zapísaný vo veľkom technickom preukaze a no alu disky majú české (príp. európske) schválenie, v takom prípade Typový list, TÜV protokol ani kontrolu na STK nepotrebujete.

Čo je nutné splniť pre dodatočné dopísanie alu diskov do veľkého technického preukazu?

Potvrdenie o kontrole technikom typu "K" (= technikom na ktorejkoľvek stanici STK). Technik na STK porovná alu disky na vozidle s typovým listom. Preklad protokolu TÜV (v praxi sa na dopravnom inšpektoráte väčšinou nevyžaduje). Nemecký skúšobný protokol TÜV pre konkrétny typ vozidla. Dodávame ho spolu s Typovým listom. Typový list, potvrdený autorizovaným dovozcom zaregistrovaným na MDČR a potvrdený predajcom.

Možné komplikácie zápisu do TP

K niektorým nemeckým značkám alu diskov zatiaľ nie je možné Typový list vydať, pretože výrobca alu kolies síce má európske schválenie KBA, platné aj pre SR, ale ešte neposkytol súhlas so zriadením Typových listov - je to preto, že Typové listy sú český „vynález“, ktorý výrobcovia alu diskov nepoznajú. K niektorým typom vozidel neexistuje nemecký protokol TÜV, pretože sú napr. staršieho roku výroby alebo v Nemecku neexistujú (napr. Renault Thalia)

Čo je ET?

Tzv. "zális" alebo „ET“ (z ňom. Einpresstiefe) je vzdialenosť medzi rovinou prechádzajúcou stredom disku a dosadacou plochou disku. Udáva sa v milimetroch. ET môže byť aj záporné číslo. Čím nižšie ET, tým kolesá vystupujú viac z blatníka. Čím vyššie ET, tým sú alu kolesá viac schované v blatníku. Pri každom vozidle je hodnota ET iná.

Na jedno auto je možné použiť rôzne hodnoty ET.

Na určenie vhodných alu diskov Vám slúži náš konfigurátor alu diskov. Ten Vám odporučí alu disky, ktoré je možné použiť bez úprav blatníkov a tiež tuningové kolesá, ktoré už úpravu blatníkov vyžadujú.

Sú v cene skrutky/matky a pokrievky?

Pokiaľ nejde o presne vŕtané kolesá, skrutky/matky sú už zahrnuté v cene a sú súčasťou dodávky. Pokrievky s logom výrobcu bicyklov sú už v cene. Výnimkou sú stredové "kalíšky" pri off-roadových elektrónoch, tie nie sú súčasťou dodávky diskov a musia sa kupovať ako príslušenstvo.

Iný počet skrutiek? Obrázok alu kolesa je ilustračný.

Obrázky alu diskov sú iba ilustračné. Alu disky sú obvykle nafotené iba v jednom rozstupe, ale robia sa vo viacerých variantoch aj inom počte dier. Konfigurátor teda odporučil alu disky správne.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies